Shopify ile Türkiye’de Dropshipping’e (Stoksuz E-Ticaret) Nasıl Başlanır? 2021

Murat Kaya
5 min readApr 8, 2020

--

Dropshipping, yani stoksuz e-ticaret, sizler gibi girişimcilerin online bir iş kurmasına ve ürünlerini kendisinin stoklamasına gerek kalmadan satış yapmasını sağlayan bir e-ticaret iş modelidir. Shopify ile Dropshipping sayesinde, düşük riskli bir yaklaşım ile ürün fikirlerinizi test edebilir, ve size en çok kar getirecek olan ürünü bulabilirsiniz. Ayrıca, depo masrafı ve dükkan kirası gibi maliyetleri ortadan kaldırıp, sadece aracı payı alarak ‘kolay para’ kazanabilirsiniz.

Bu yazımda Türkiye’de de gitgide yaygınlaşan bu iş modeli ile ilgili aşağıdaki iki temel konuyu ele alacağım:

  • Dropshipping nedir?
  • 2021 yılında Shopify ile dropshipping nasıl yapılır?

Hazırsanız, gaza basalım :)

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, dropshipping işletme masraflarını ortadan kaldıran ve düşük bir sermaye ile uygulanabilen bir e-ticaret modelidir. Siz satıcı olarak, sattığınız ürünü başkasından alır ve ürünü görmeden doğrudan müşteriye gönderirsiniz. Böylece, ürünün elinizde kalma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Türkiye’de Dropshipping yapan bazı firmalar:

Yukarıdaki isimleri görünce şaşırmış, ‘ne alaka’ demiş olabilirsiniz. Ama bu büyük oyuncuların yaptığı dropshipping’den başka bir şey değil. Onlar bu işin en eskileri ve en büyükleri.

dropshipping ve shopify

Bu sitelerin işleyişinde olduğu gibi, müşterileriniz sitenize girerek ürünü seçer ve siparişini verir. Ardından, siz tedarikçinize siparişi iletirsiniz ve siparişi tamamlarsınız.

Kısacası, dropshipping sayesinde firmanız aracı görevi görecek ve tedarikçiyle müşterileriniz arasında bir köprü olacaktır.

Shopify ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

Shopify bugün dünyanın en büyük e-ticaret altyapısı ise, bunda dropshipping’in payı gerçekten çok büyük. Kuruluş aşamasından bu yana bireysel girişimcileri ve satıcıları destekleyen Shopify bugün 1 milyondan fazla kişiden oluşan büyük bir e-ticaret ekosistemine sahip.

dropshipping’e nasıl başlarım?

Firma e-ticarete başlamayı kolaylaştırdıkça büyüme ivmesi sürekli arttı ve bugünlere geldi. Şimdi gelin Shopify ile dropshipping’e başlamak ne kadar kolay buna bir bakalım.

1. Shopify Mağazanızı Kurma

Shopify ile dropshipping yapmaya başlamak için ilk yapmanız gereken Shopify mağazanızı kurmaktır. Shopify’ın kolay arayüzü sayesinde, hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, saatler içerisinde e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca COVID-19 ile birlikte başlayan zor dönemde Shopify e-ticarete girişi oldukça kolaylaştırmış durumda. Başlangıç için güzel bir fırsat diyebilirim.

Shopify ile e-ticaret mağazanızı kurmak için ilk adımı buraya tıklayarak atabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaret yapmak için şirket kurmak; şirketin herhangi bir şahıs veya anonim ya da limited şirketi olması önemli olmaksızın, internette satılacak ürünlerin vergilerinin ödenmesi amacıyla zorunlu tutuluyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Türkiye’de e-ticarete başlamadan önce yapmanız gerekenleri derlediğim yazıya göz atmanızı öneririm.

Shopify mağazanızı kurduktan sonra yapmanız gereken alan adınızı (domain) almak. Alan adınızı, Shopify’dan ya da diğer domain şirketlerinden alabilirsiniz. Alan adları hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

2. Tedarikçi ile Anlaşma

Shopify’ın uygulama mağazasında dropshipping yapmak için ürünler bulabileceğiniz birçok uygulama bulunuyor. Bunların en bilinenleri Oberlo ve Spocket. Siz de Shopify’a üye olduktan sonra bu uygulamaları indirip zevkinize göre ürünleri seçebilir ve mağazanızda satışa sunabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tipte uygulamaların ortak özellikleri ise şöyle:

  • Tedarikçilerden ürün ithalatı
  • Siparişleri otomatik olarak yerine getirme
  • Envanter ve fiyat otomatik güncellemeleri
  • Ürün kişiselleştirme
  • Fiyatlandırma otomasyonları

Bu uygulamalar temelde aynı şekilde çalışır ve Aliexpress’teki veya dünyanın herhangi bir yerindeki diğer dropshipping yapan şirketlerin ürünlerini kategorize edip sitenize kolayca eklemenizi sağlarlar.

3. Ödeme Sistemlerini Entegre Etme

Dropshiping modeli ile e-ticaret yapmak için online mağazanıza kredi kartı ile ödeme almayı sağlayan sanal POS yöntemini eklemelisiniz.

Türkiye’de Shopify ile entegrasyonunu tamamlamış ödeme kanallarından bazıları:

Tam liste için: https://www.shopify.com/payment-gateways/turkey

4. Pazarlama ve SEO’ya Odaklanma

Yeni e-ticaret girişimcilerinin karşılaştığı en büyük sorun online sitelerindeki trafik eksikliği. Başarılı olmanın anahtarı ise e-ticaret sitenize trafik çekebilmekten geçiyor ve ilk 6 ila 12 ay bu nedenle özellikle önem teşkil ediyor.

İşe yeni başlarken, pazarlama için bütçe ayırmak sizi zorlayabilir. Bu nedenle kendi SEO ve pazarlama becerilerinizi geliştirmek için kişisel inisiyatif almanız gerekecek. Sitenizin açılışını takiben, en az 4 ila 6 ay boyunca zamanınızın çoğunu pazarlama, SEO ve trafik oluşturma konularına ayırmalısınız. Sağlam bir pazarlama temeli oluşturduktan sonra, işe odaklanmaya geri dönebilirsiniz.

5. Uzmanlaşın

Hemen hemen her başarılı dropshipping mağazasının ortak noktası belirli bir ürün veya nişte uzmanlaşmış olmaları. Mağazanız bir üründe ne kadar uzmanlaşırsa, o kadar başarılı olur.

Örneğin sırt çantası satmak istiyorsanız, sadece sırt çantası değil, gezginler için tasarlanmış hafif teçhizat takımlı sırt çantalarında uzmanlaşın. Ya da, sadece güvenlik kamerası ekipmanı değil, benzin istasyonları için güvenlik sistemlerine odaklanın.

dropshipping ipuçları

Birçok dropshipping girişimcisi, odaklarını daraltmanın potansiyel müşteri tabanlarını sınırladığını ve bunun satışlarını zarara uğratacağını düşünüyor. Tam tersi! Uzmanlaşma, müşterilerinizle daha etkili iletişim kurmanıza, rekabetten daha kolay öne çıkmanıza ve daha küçük bir alanda rekabet etmenize olanak tanır.

İşletmenizi yalnızca hedef kitlenizin ihtiyaçlarına ve sorunlarına odaklanacak şekilde konumlandırmaya çalışın. Premium bir fiyat sunuyor olsanız bile dönüşüm oranlarınızın nasıl yükseldiğine şaşıracaksınız.

Unutmayın: Eğer herkes müşterinizse, kimse müşteriniz değildir… Uzmanlık, kendinizi farklılaştırmanızı, premium bir fiyat talep etmenizi ve pazarlama çalışmalarınıza daha etkili bir şekilde odaklanmanızı kolaylaştırır.

Şimdi başlayın!

En önemli ve çoğu kişinin asla atmadığı adım, korku ve çekinceleri kenara bırakıp ilk adımı atmak. Yani, işe başlamak…

Kendi dropshipping işinizi kurma konusunda ciddi iseniz, günümüzdeki en başarılı girişimcilerin bile tecrübe ettiği bu korku ve çekincelerin sizi başlamaktan alı koymasına izin vermemeli ve tüm şüphelerinize rağmen planınıza sağlık kalarak emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Araştırmanızı yapın, seçeneklerinizi değerlendirin ve başlığa tıklayarak başlayın!

Shopify İle E-ticarete Başlamak Ya da Mağazamı Shopify’a Taşımak İçin Kime Danışabilirim?

Shopify konusu ülkemizde pek bilinmeyen bir konu. Etrafta Shopify uzmanı olduğunu söyleyen ama bunun altını dolduramayan birçok tekil kişi var. Ama ben ve arkadaşlarım Shopify için teknoloji geliştiren ve resmi Shopify Ajans ve Teknoloji partneri olarak hizmet veren bir ekibiz.

Shopify bir e-ticaret altyapısı olarak ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladı. Bu sebeple hakkında merak edilen çok şey var. Fakat bu işin ehli olan bir işletme yada danışmana erişmek kolay değil. En azından bu yazıyı okuyana kadar değildi. :)

Oluşturduğumuz harika ekiple resmi Shopify ajans ve teknoloji partneri olarak dünyanın dört bir yanından işletmelere Shopify çözümleri sunuyor, danışmanlık hizmeti veriyoruz.

shopify ajansı
Shopify UNITE 2019 Toronto etkinliğinden bir hatıramız :)

Kurumsal yada bireysel böyle bir ihtiyacınız olduğunda bize aşağıdaki web sitesi üzerinden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz:

https://perdaz.com.tr/

Bol kazançlar! ☺

--

--

Murat Kaya

Branding, e-commerce, m-commerce, UX/UI, storytelling…Marketing manager @ shopney.co